Zanechávám za sebou stopy, stačí hledat.

Cirkusové kousky II: Začínáme!

20. february 2013 at 18:30 | Kristy |  Psáno pod mým jménem
Další pokračování seriálu "Cirkusové kousky", teď na téma " Začínáme" :)
Já & Vandi, poletní 2012 ♥, foto by Eli K.

Před každými chvilkami, které chceme věnovat CK, musíme koníka rozcvičit. K základnímu rozcvičením patří pohyb ; stačí chůze z výběhu, procházení se s koníkem po jízdárně, lehké lonžování v kruhovce, krátká procházka, při špatném počasí pohyb po stáji, je-li delší. V žádném případě nesmí stát kůň v boxe a ihned jít dělat CK! Mohlo by dojít k natažení svalu a jiným problémům!

Když jsme koníka rozhýbali, je načase, abychom se vrhli do jednodušších cviků.

Vybavení
Podle mého je mít nejlépe koně úplně na volno. K tomu musí být ideální prostor a koník již k CK a jiné práce ze země připraven. Jestliže je to útěkář, nepouštíme! Někteří koně a lidé raději trénují se "záchranou brzdou"- ohlávkou. Když vidíte jakkýkoli faktor, který koně rozrušil a očekáváte útěk je lepší mít něco po ruce. Když jsme u ohlávky, při práce ze země je lepší provazová. Provázky jsou užší než ty normální, tím pádem ostřejší a nepotřebujete tak silné pohyby, aby Vás koník vnímal, když mu např. otáčíte hlavu směrem, kterým potřebujete, aby se díval. Také je dokázáno, že kůň s provazovkou vnímá člověka více, než kůň s nylonovkou/ koženou stájovkou.
Také samozřejmě lze pracovat s koněm na ohlávce s vodítkem, ale je to náročnější. Musíte počítat s tím, že vodítko musíte v jedné ruce držet a na práci Vám už zbyde jen jedna ruka.
Na uzdečce/ bezudidlovce bych práci ze země nedoporučovala. Nejprve bych pracovala na zjemnění koně na ohlávku/ parelku a až pak začala pracovat.

Prostor
Samozřejmě lze pracovat ( alespoň ze začátku) jen v prostorách, které jsou uzavřené. Jízdárny, výběhy jsou skvělé, i když některé koně rozrušuje tráva od člověka, který jim dává povely. Proto jsou jízdárny, haly, kruhovky a jiné "ohrady" s jiným povrchem než tráva, lepší. Kruhovky jsou skvělé i v tom, že když je koník nevybitý, prostě ho pošlete proběhnout se a po uklidnění můžete pokračovat. Já osobně bych ale přednost dala čemukoli uzavřenému s jiným materiálem než je tráva, koni potom nezbývá nic jiného, než se na Vás soustředit, nebo utéct. Takže uvidíte, jestli má nějaký zájem s vámi pracovat nebo ne, nebo jestli jste začali dobře, nebo zda potřebujete nějakou odbornou pomoc.
Lze i pracovat ve stáji, například v uličce. Tam je většinou více prostoru, než v boxe, což má jisté výhody. Přesto je lepší pracovat venku.
Box bych nedoporučovala, protože má většinou menší prostory a pro koně představuje větší problém pracovat v uzavřeném prostoru, než na větším prostranství.

Co lze přidat?
Možná je to pokračování k "Vybavení", ale nepatří k základním. Chtěla jsem říci, že lze koně učit na pamlsky. Jsou koně, kteří to udělají pro "radost" člověku. Tito koně jsou nesmírně věrní, citliví a milují svého pána. Bohužel, koní, kteří dovedou "pracovat zadarmo" není mnoho. Víc potkáte těch, kteří po pár cvikách, kdy odhadnou, že nic nedostanou, přestanou. K těmto koním lze přistupovat jenom s pamlsky a mít na mysli jednu jedinou věc: Nepřehánět to. Všechno jídlo, lze, lámat a lámat. I kousíček je větší potěšení než nic. Jakmile kůň ovládá cvik, lze třeba i pamlsky vynechávát a nedávat vždy. Ale je potřeba koně chválit a motivovat i jinak, než jídlem: Hlasem, pohlazením či poplácáním. I toto udělá koním radost a nesmí si zvykat na rovnici: cvik = žrádlo.
Také je třeba brát si k CK bičík, při nějakých cvikách se hodí. Já osobně ho už používám, ale zezačátku by spíše překážel.
Někdo dá rád svému koni i bandáže/ chrániče. Většinou nepřekáží, ale při opatrném zacházení dochází ke zranění málo kdy.

Cirkusové kousky a práce ze země jsou spíše takové to hraní patřící hlavně k ZÁBAVĚ a rozptýlení od "normálního" ježdění! Foto by Nikol N.
A co Vy? Zkoušíte s koníky nějakou tu práci ze země?
Kristy
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Kassandra (Kassie) Kassandra (Kassie) | Web | 22. february 2013 at 14:54 | React

Já nemám přístup ke koním :/ Za to cvičím naši Lady :))

2 Kristy Kristy | Web | 23. february 2013 at 9:35 | React

[1]: Tak to je škoda :/ Lady je hafan? :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement