Zanechávám za sebou stopy, stačí hledat.

Pod nekonečnou oblohou

14. november 2012 at 19:18 | Kristy |  Pro večery pod peřinou

http://www.bux.cz/knihy/107797-pod-nekonecnou-oblohou.html

Obsah:
Árie žije v Lusku. Je to svět, kde nic není skutečné. Lidi mají svá "moudrooka", díky kterých se můžou dostat z Říše do Říše. Říše je lepší než skutečnost, řídí se lidé v Luskách. Árie žije jenom s pracovně vytíženou matkou, která si na ní najde čas jen tehdy, když jdou do opery a Árie zpívá. Její matka, Lumina, miluje zpěv. Pracuje v genetickém oboře a nebylo pro ní problém, než se Árie narodila, jí "dát dar" dobrého hlasu. Jenže Lumina odchází za prací z Lusku Snění do Lusku Blaženost- Árie zůstává sama. Je na matku nazlobená a proto se nechá unést myšlenkou tří kamarádů, že poruší pravidla jejich Lusku. Do problému zatáhne ještě svoji kamarádku a všech pět se jich vydá do ZEMĚ 6. Sundají si moudrooka a jdou se porozhlédnout. Árii se po chvíli nápad přestává líbit a lituje toho, že přistoupila. Vlastně doufala, že z kamaráda dostane něco o Blaženosti, protože spojení se jí před pár dny přestalo navazovat a ona byla bez kontaktu s matkou.
Rozhodne se kamarády poprosit, aby odešli. Ti mezitím rozdělají oheň. Árie ví, že je to velký prohřešek, proto se s kamarádkou dají na útěk, aby odešly zpět do Lusku, pryč od bláznivých kamarádů a ohně. Jenže ti je začnou s ohněm honit. Árie si rychle nasadí moudrooko zpět, aby měla do budoucnosti důkaz, že s ohněm nemá nic společného. Kluci je chytí, Árii vytrhnou násilím moudrooko, až spadne do bezvědomí. Árie jen cítí zápach ohně..

Ve skupince se objeví Divoch, Outsider. Svojí silou odtáhne Árii do bezpečí. Árie se později dozvídá, že přežila jediná.. Proč to udělal? Vždyť Divoši jsou proti Krtům..

Perry žije mezi svými. Mezi jeho lidmi drží prim jeho bratr. Už dávno by ho vyzval o boj Krvepána, ale pořád ho tím odrazuje jeho synovec Talon. Miluje ho nadevše a ví, že kdyby s bratrem prohrál, musel by odejít a kdyby vyhrál, musel by ho zabít. Nad jejich domy neustále plave éter- obloha s bouří uprostřed, která ničí úrodu, života a znemožňuje lovit. Perry bratra vyzývá, ať jdou jinam, že tady bude éter jen horší. Hadají se a Perry odchází. Chce najít jídlo a cesta ho dovede k ZEMI 6. Vnikne dovnitř a cítí kouř.. Pak jen vidí dívku a tři chlapce..Dívku zachrání a vrací se domů- kvůli synovci.

Druhý den se rozhodne, že vezme Talona na lov. Vidí, jak se zatahuje éter a tak se otáčí, že půjdou domů. Jenže v tu chvíli uvidí modré plavidlo vzduchem, které patří Krtům. Snaží se Talona ochránit, ale marně. Je jich hodně. Krti berou Talona a Perryho se snaží zabít. Perry přežije, ale Talon je pryč.
V táboře se s bratrem pohádá, ale slibuje, že Talona přivede zpět. Utíká pryč.

Při útěku najde dívku- Osadnici. Později mu poví, že je Árie a že potom, co jí lidé našli, musela do nemocnice a odtud k výslechu. Vyslýchal ji otec chlapce, který ji vytrhl moudrooko. Samozřejmě si myslel, že Árie může za jeho smrt. Poslal ji do Obchodu se smrtí- tedy do Perriho země. Ten ji zachránil život po druhé, když ji pomohl z éteru, který byl kolem nich.

Říká ji o Talonovi a ona jemu o matce. Perry chce, aby šla s ním za jeho přítelem, který moudrooko opraví a třeba mu ukáže, kde je Talon. Árie souhlasí. Potkávají Perryho přítele, který mu říká, že jeho sestra Liv zmizela. Roar (Perryho přítel) vysvětluje, že ji hledá. Souhlasí, že je vyprovodí do pevnosti, kde opraví moudrooko. Ke skupince se přidává i Uhlík, zvláštní, osiřelé, tiché dítě..

Na cestě do pevnosti poznají, jakou má Uhlík sílu, když se naštve a promění se v éter. Popálí Perrymu ruku a upadne do bezvědomí. Roar nese Uhlíka do pevnosti, odkud on utíká..

V pevnosti se Árie i Perry uzdraví z předešlých zdranění a moudrooko je po pár dnech spravené. Árie se dozvídá, že nahrávka o ohni tam stále je, a že je tam i zpráva od její matky. Její matka říká, že v Blaženosti dochází k éterovým bouřím a že je zničena většina Lusku. Přiznává, že Áriiným otcem je Divoch a dodává ke své práci, o kterou se Árie tolikrát zajímala a nikdy ji Lumina nic neřekla, že dělá pokusy na Outsidrech. Perry, který to slyší, je velmi otřesený. Je možné, že Lumina má Talora. Árie se pokouší navázat přes moudrooko spojení, ale je zablokovaná. Zkouší to i Perry, který se po mnoho pokusech dostává do Lusku. Nalézá tam Talora, který říká, že u něj byl otec. Že je spokojený. Že nechce, aby Perry odcházel, ale že ani nechce jít s nim..

Perry, Roar i Árie se vydávají na cestu. Nečekaně bojují o život, který jim zachrání Uhlík. Jenže je velmi slabý a nemocný a proto se vrací do pevnosti, kde nechávají i Roara, který je zraněný.
Cestou se Árie s Perrym sblíží. Mají se rádi přesto, že jsou z jiného světa. Árie v sobě cítí otce- díky němu přežila. Mají namířeno do Blaženosti, aby našla matku.

Do Blaženosti se dostanou. Vidí mrtvé, Árie má strach, aby mezi nimy nebyla matka. V převlečení se dostává do míst, kde dříve lidé pracovali. Samí mrtví, Árie je otřesená. Lumin spolupracovník ji pozná a přivede k matce. K mrtvé Lumině. Než se Árie vzpamatuje, tak přijdou lidé, kteří poznají, že je vykázaná. Vyhrožují: Buď najdi místo, kde není éter, nebo ublížíme Perrymu a Talonovi. Árie odchází hledat ono záhadné místo..

Mezitím se Perry vrací ke kmeni. Zjišťuje, že bratr Talona Krtům prodal, tak i Liv, jejich sestru. Perry chtěl být vždy Krvepánem- vůdcem kmenu. S bratrem bojují.. Perry vítězí.. dává bratrovi šanci žít, ale musí mu sloužit. Bratr slibuje, že bude, ale všichni cítí, že lže.. Perry je nucen zvednout nůž..

Árie hledá místo bez éteru. Najednou HO ucítí.. Běží.. Cítí, že běží taky. Padnou si do náruče a ona cítí, že je šťastná..

Konec 1. dílu

http://hanulla.blogspot.cz/2012/07/mam-precteno-pod-nekonecnou-oblohou.html


Ukázka:

Outsider vytáhl z kožené brašny plochý kámen a začal ostřit nůž. Árie ho sledovala koutkem oka. Měl široké dlaně a mohutné kosti. Přejížděl čepelí po hladkém povrchu stejnoměrnými, jistými pohyby. Kov svištěl v poklidném rytmu. Zvedla oči. V jemném plavém chmýří nad čelistí se zachytilo světlo. Porost na tvářích byla další věc, ta, kterou genetičtí inženýři odstranili. Outsiderovy ruce se zastavily. Zvedl pohled, oči se mu zeleně zableskly. Pak si sbalil věci a pokračovali v cestě.
Árie chtěla být opět sama sebou. Dívkou, která se v Říších honí za nejlepší hudbou a otravuje kamarády povídáním o hloupých tématech. Teď z ní byla dívka, která má místo bot přebaly knih. Dívka, která musí kráčet po kopcích s mlčícím Divochem, pokud chce přežít.
Vymyslela si melodii, která se hodila ke všemu strachu a bezmoci, které ukrývala ve svém nitru. Ta truchlivá, strašná melodie byla jejím tajemstvím, zpívala si jenom v duchu. Árie ten popěvek nenáviděla. Nenáviděla ho o to víc, že ho potřebovala. Přísahala, že až najde Luminu, ponechá tuhle svou ubohou stránku tady venku, kam patří. A pak už si ji nikdy znovu nezazpívá.
Té noci se vyčerpáním zhroutila dřív, než Outsider rozdělal oheň, zachumlaná v modré přikrývce z ovčího rouna. Položila si hlavu na jeho kožený vak, protože zjistila, že potřeba polštáře je větší než její strach ze špíny.
Nikdy v životě nezažila tolik bolesti jako teď. Nikdy nebyla tak unavená. Aspoň doufala, že je to únava. Doufala, že je jenom unavená a že se nestává obětí Obchodu se smrtí.

http://hrablik.blog.cz/1208/pod-nekonecnou-oblouhou


Ohodnocení:

Ze začátku jsem vůbec nechápala, o co jde. Nevěděla nic o Luskách, Krtech, moudrookách, pravidlech, éterech a vlastně všem:) Knížka začíná tak, že to spisovatelka bere jako samozřejmost, že víme. Upřímně do cca 50 strany jsem měla chuť knížku vrátit, jak mě "nebavila", ale pak se děj rozjel a nechtěla jsem přestat:) i když, někdy to bylo hodně "umělé", knížka je super:)

Knížce bych dala 4/ 5 hvězdiček

Další obsah knížky najdeš na: http://hanulla.blogspot.cz/2012/07/mam-precteno-pod-nekonecnou-oblohou.html

Tenhle je psán z mé hlavy, takže možná "zlehka" nesmyslně:)
Kristy
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement